تبلیغات
املاک نت:سایت مسکن یاب-رهن-اجاره-آپارتمان-خرید-فروش-خانه-ملك - مشاور املاک

بنگاه نت: بزرگترین بانک اطلاعات املاک در ایران

مشاور املاک

مراجعه معنی دار مستاجران به مشاورین املاک و بنگاه ها

جست وجو تا حصول نتیجه
وی در ادامه افزود: اگر نرخ هایی که موجران برای اجاره واحد خود تعیین می کنند منصفانه و قابل پرداخت باشد تقریبا بیش از 50 درصد از حجم رفت و آمدها کاسته می شود، اما اعلام اجاره بهای سنگین باعث می شود مستاجران تا زمان پیدا کردن واحدی با نرخ اجاره، قابل قبول به تمام بنگاه های املاک واقع در محله ای که قصد سکونت دارند، مراجعه کنند.
کوروش تاکید کرد: البته این رفتار مستاجران باعث می شود برخی اوقات موجران برداشت اشتباهی از وضعیت بازار اجاره داشته باشند، زیرا آنها دلیل این میزان مراجعه مستاجران را، عدم عرضه واحدها با اجاره مناسب نمی دانند بلکه تصور می کنند متقاضیان جدید وارد بازار اجاره شده اند.
افزایش فایل های اجاره
این بنگاهدار همچنین تصریح کرد: در حال حاضر حجم فایل های اجاره در حال افزایش است؛ اما رشد حجم فایل های اجاره به عقیده مستاجران دردی را دوا نمی کند؛ زیرا نرخ اجاره هر واحد از واحدی دیگر سنگین تر است. برای مثال رهن و اجاره یک واحد 78 متری یک سال ساخت در منطقه پونک، 20 میلیون تومان ودیعه به همراه 550 هزار تومان اجاره ماهانه است یا واحدی 160 متر مربعی در محدوده سعادت آباد با 70 میلیون تومان ودیعه و یک میلیون و 750 هزار تومان اجاره ماهانه به بازار اجاره عرضه شده است.
افزایش واحدهای رهنی
کوروش تاکید کرد: امسال تعداد مالکانی که واحدهای خود را با شرایط رهن و اجاره به بازار عرضه کرده اند، در مقایسه با سال قبل بسیار افزایش یافته است.
وی در این باره گفت: دلیل اینکه موجران به شرایط دریافت رهن و اجاره روی آورده اند، این است که آنها معتقدند با مبلغ ودیعه هیچ کار مفیدی نمی توانند انجام بدهند و به اصطلاح خودشان باید «مبلغ ودیعه را رو به روی خود بگذارند و فقط نگاه کنند!» به همین دلیل نرخ اجاره ماهانه را بیشتر می پسندند.
این مشاور املاک خاطرنشان کرد: اکنون شرایط رهن کامل برای اجاره واحدهای نوساز در نظر گرفته می شود آن هم به این دلیل که خریدار از قدرت مالی کافی برای خرید برخوردار نبوده و با رهن واحد قصد دارد کاستی مبلغ خرید را جبران کند؛ در غیر این صورت واحدهای چند سال ساخت به صورت رهن و اجاره به مستاجر واگذار می شود. از طرف دیگر نزدیک به 90 درصد از موجرانی که سال پیش قرارداد اجاره را تمدید کرده بودند حال خواستار دریافت اجاره بیشتری شده اند و به دلیل اینکه مستاجران قدرت پرداخت نرخ اعلام شده را ندارند مجبور به تخلیه شده اند.
وی درباره مشکلات مستاجران و همچنین موجران در بازار اجاره گفت: این تصور صحیح نیست که بگوییم فقط مستاجران در بازار اجاره با مشکلاتی از نظر میزان اجاره بها مواجه هستند؛ چراکه برخی از مالکان هم به دلیل اینکه خود مستاجر هستند و باید اجاره بهای واحد اجاره ای خود را تامین کنند مجبور به سختگیری هستند.
علاوه براین یکی دیگر از بنگاهداران در منطقه پونک در این رابطه به «دنیای اقتصاد» گفت: نرخ اجاره در یک ماه اخیر رشد داشته است؛ در حالی که نرخ های اعلام شده با قدرت جیب مستاجران برابری ندارد.
این مشاور املاک تاکید کرد: شواهد نشان می دهد نرخ اجاره تا یک ماه آینده دستخوش نوسان قرار بگیرد؛ اما مساله ای که قابل تامل است توان مالی مستاجران است.
رابطه اجاره با نان!
به گفته وی، مالکان براساس قدرت مالی مستاجران، اجاره بها را تعیین نمی کنند، بلکه بر پایه قیمت کالاهای اساسی اعلام می کنند برای مثال مالکی هفته گذشته در مراجعه به بنگاه نرخ اجاره واحد خود را با نوسان روبه رو کرد و تغییر سه باره قیمت نان را توجیهی برای افزایش نرخ اجاره اعلام کرد و گفت: وقتی نرخ نان در عرض دو ماه 3 بار تغییر می کند به طور یقیین نرخ کالاهای دیگر هم دچار نوسان خواهد شد، پس باید از یک طریق این هزینه ها تامین شود.

تاریخ ثبت: 19 خرداد ماه 1390
منبع خبر: دنیای اقتصاد
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: مراجعه به مشاور املاک ،
دنبالک ها: بنگاه نت: بزرگترین بانک اطلاعات املاک در ایران ،
ارسال شده در: مشاورین املاک ،
پنجشنبه 19 خرداد 1390 08:50 ب.ظ