تبلیغات
املاک نت:سایت مسکن یاب-رهن-اجاره-آپارتمان-خرید-فروش-خانه-ملك - مشاورین املاک

نگاه نت: بزرگترین بانک اطلاعات املاک در ایران

مشاورین املاک

نـگـاهـی‌ بـه بــازار این روزهــای مــســكـن و مشاورین املاک 

نگاهی به بازار خرید و فروش مسكن در آستانه فصل تابستان نشان از افزایش اجاره‌بها ‌دارد و مراجعه به آگهی‌های روزنامه‌ها و هم‌چنین مشاوران املاك نیز این امر را تائید می‌كند.

به گزارش مشرق به نقل از ایسنا، در حالی كه مسوولان بخش مسكن همچنان وعده بالا نرفتن قیمت مسكن را می‌دهند، نیازمندان این كالای اساسی همچنان با قیمت‌های بالا برای خرید و اجاره مسكن روبه‌رو می‌شوند. افزایشی كه به‌نظر می‌رسد در سودجویی بخش‌هایی از تاثیرگذاران این حوزه نشات می‌گیرد كه با توسعه‌ی این میل طمع در گروهی از عامه مردم، شاید قصه‌ای تكراری را بار دیگر باید شاهد باشیم. قصه‌ای كه درنهایت سود عمومی ندارد.

بارها گفته‌ایم و شنیده‌ایم كه مسكن یكی از نیازهای ضروری است و كشور ما به دلیل جمعیت جوانش به شدت با كمبود آن روبه‌رو است. اگرچه از سال 86 اجرای طرح مسكن مهر در كشور به عنوان راه حلی برای این مشكل حیاتی آغاز شد اما این روزها مسوولان و به ویژه رییس جمهور اعلام می‌كنند كه طرح‌های جدید مسكن در راه است و طرح مسكن مهر تنها یك مسكن بوده است.

بر اساس این گزارش، افزایش روزانه قیمت مسكن در سال‌های 85 و 86 را نمی‌توان فراموش كرد. زمانی كه مسكن به كالایی به شدت سرمایه‌یی تبدیل شده بود و قیمت آن روزانه افزایش می یافت. وقایع و تصمیم‌های وضع شده در آن زمان از جمله وام‌های مسكن بی‌رویه، قیمت مصالح ساختمانی و امثال آن، شرایط ویژه‌ای را برای بخش مسكن رقم زده بود؛ به طوری كه رشد سرسام‌آور قیمت آن زمینه را برای ساخت‌وساز مجدد بساز و بفروش‌ها و كسب درآمدهای سرشار حاصل از آن مهیا كرد، در همان زمان عده‌ای با فروش خانه خود دیگر نتوانستند سرپناهی تهیه كنند.

در همان ایام بود كه دولت با اجرای طرح مسكن مهر، اتخاذ سیاست‌های انقباضی و عدم پرداخت تسهیلات برای كنترل این بازار و كاهش قیمت مسكن گام برداشت. بالاخره قیمت مسكن تا حدودی كاهش یافت و سپس ثابت شد. این وضعیت حدود سه سال طول كشید.

اگرچه به اعتقاد كارشناسان بروز رونق و ركود هرچندسال یك‌بار در بخش مسكن طبیعی است، اما از آنجا كه مسوولان دولتی وعده عدم افزایش نرخ اجاره و قیمت مسكن را می‌دهند، انتظار روبه رو شدن با وضعیتی مشابه سال‌ 86 را نداریم؛ زمانی كه قیمت مسكن روزانه بالا می‌رفت.

اگر چه مسوولان امر در مواضع رسمی خود همچنان افزایش قیمت مسكن را نمی‌پذیرند، اما پس از تعطیلات نوروزی با خبرهایی مبنی بر افزایش قیمت مسكن روبه‌رو شدیم و عده‌ای از مالكان نیز از این فرصت استفاده كرده و قیمت اجاره‌بها را نیز افزایش دادند.

در این‌باره وزیر مسكن و شهرسازی معتقد است كه در فروردین ماه و اردیبهشت ماه مستاجران اقدام به جابه‌جایی نمی‌كنند، اما شاید در این راستا زوج‌هایی جوان یا سالخورده یا حتی افرادی كه فرزندانشان محصل نیستند و در این ماه‌ها جابه‌جا می‌شوند، فراموش شده‌اند. شاید هم مساله از منشاء دیگری سرچشمه می‌گیرد كه در این اظهار نظر نسبت به آن غفلت صورت می‌گیرد.

این روزها با مراجعه به بنگاه‌ها موجود در مناطق مختلف شهر تهران مشاوران املاك اعلام می‌كنند كه قیمت اجاره‌بها نسبت به سال گذشته 15 تا 20 درصد بالا رفته و حتی برخی از افزایش 30 درصدی خبر می‌دهند. عده‌ای اعلام می‌كنند كه مالكان حداقل هفت تا 10 میلیون تومان به ودیعه مسكن اضافه كرده‌اند و نرخ اجاره نیز به دلایل پایین بودن بهره‌های بانكی بالا رفته و تمایل مالكان بیشتر به دریافت اجاره بیشتر است.

در این راستا یك مشاور املاك در منطقه امیرآباد با بیان این‌كه قیمت ملك نسبت به قبل از عید حداقل متری 200 هزار تومان افزایش یافته است، از بالا رفتن اجاره بها خبر می‌دهد و می‌گوید اجاره بها نیز حداقل 150 تا 300 هزار تومان بالا رفته است.

در منطقه پاسداران هم یك مشاور املاك از افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت خرید و فروش ملك خبر می‌دهد و اضافه می‌كند به نظر می رسد قیمت‌ها با رشد 50 درصدی روبه‌رو شوند.

وی افزایش قیمت طلا، ارز و نفت را بر قیمت ملك تاثیرگذار می‌داند و تصریح دارد: در شرایطی كه بهره‌های بانك پایین است سرمایه گذاران در این بخش سرمایه گذاری می كنند. این مشاور املاك می‌گوید تولید درستی نداریم و سرمایه‌ها وارد بخش ساختمان‌سازی می‌شوند.

وی همچنین طرح مسكن مهر را بر بازار مسكن چندان مؤثر ندانسته و اضافه می‌كند: طرح مسكن مهر مختص اقشار ضعیفی است كه در بازار مسكن حضور نداشتند و دلیل ركود بخش مسكن این است كه طی دو سال گذشته مردم بلاتكلیف بودند و از خرید ملك ترس داشتند.

البته در مقابل گفته‌های این مشاوران املاك، یك مشاور در منطقه سعادت‌آباد می‌گوید خبر چندانی در بازار نیست؛ چراكه مردم نقدینگی ندارند كه خرید كنند. اما وی نیز معتقد است كه نرخ اجاره از رشد برخوردار شده است.

در منطقه اكباتان نیز یك مشاور املاك از افزایش پنج تا 15 درصدی قیمت‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید عرضه چندان زیاد نیست. به گفته او نرخ اجاره نیز بستگی به منطقه دارد.

وی درباره قیمت بالای آپارتمان‌های شهرك اكباتان می‌گوید: این شهرك ویژگی‌های خاصی دارد و آپارتمان‌ها با گذشت سال ساخت از قیمتشان كاسته نمی‌شود. وی معتقد است در بخش مسكن با ركود تورمی روبه‌رو هستیم.

همچنین یك مشاور املاك دیگر در منطقه یوسف‌آباد معتقد است تغییری در بازار مسكن رخ نداده است و عده‌ای به دنبال كسب سود هستند.

وی ادامه می‌دهد: دولت نمی‌تواند در بخش اجاره دخالت كند و شناسایی خانه‌های مسكونی خالی عملی نیست. به گفته او مسكن مهر نمی‌تواند در حل مشكل مسكن مردم موثر باشد.

او با اشاره به این‌كه ‌نرخ اجاره در خرداد ماه تا حدودی بالا می رود كه طبیعی است، تصریح می‌كند: مدافع مردم هستیم اما می‌دانیم كه در جامعه ذهنیت خوبی نسبت به ما وجود ندارد و برخی همكاران ما برای گرفتن كمیسیون دست به هر كاری می‌زنند.

یك مشاور املاك دیگر در منطقه سعادت‌آباد با اعلام این كه شرایط بازار نسبت به سال گذشته بهتر شده است، اضافه می‌كند: متقاضی در بازار زیاد نیست، اما تمایل به ساخت و ساز افزایش یافته و به همین دلیل قیمت املاك كلنگی بالا رفته است. به گفته او، نرخ اجاره نیز مطابق عرف 20 درصد بالا رفته است.

در منطقه نارمك نیز مشاوران از افزایش قیمت ملك خبر می دهند و می‌گویند قیمت تمام شده بالا رفته است.

یكی از مشاوران این منطقه افزایش قیمت مصالح ساختمانی و دستمزد كارگر را از دلایل گران شدن مسكن اعلام می‌كند. وی تصریح می‌كند: اجاره بها بالا است و مردم توان مالی ندارند.

به گفته او، مالكان در گذشته پول را در بانك سپرده‌گذاری می‌كردند، اما اكنون كه بهره‌های بانكی كاهش یافته، تمایل به دریافت اجاره بیشتر است.

وی اضافه می‌كند خرید و فروش‌ها كم است و بساز و بفروشها و بخر و بفروش‌ها (سرمایه‌گذاران در بخش مسكن) از این بازار خارج شده‌اند و فقط نیازمندان واقعی اقدام به خرید می‌كنند.

در منطقه اشرفی اصفهانی یك مشاور املاك با بیان این‌كه توان خرید مردم در حد 120 میلیون تومان است، اضافه می‌كند تمایل برای خرید در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است و نرخ خرید و فروش با حدود سه درصد رشد روبه‌رو شده است. وی معتقد است تعیین نرخ اجاره بها به عهده مالكان است.

در منطقه تهران‌پارس نیز یك مشاور می‌گوید: قیمت مسكن در این منطقه در حال افزایش و اجاره بها نیز سنگین است.

در محدوده شریعتی – معلم، یك مشاور املاك با اشاره به اینكه از قبل عید قیمت‌ها متری صد هزار تومان بالا رفته است، معتقد است: متقاضیان خرید افزایش یافته است و از آنجا كه همه اقلام از جمله كالاهای ساختمان گران شده قیمت ساخت بالا رفته و در نتیجه خانه گران شده است.

وی می‌گوید تعداد معامله‌ها بسیار كم است و اگر وضعیت با این روند پیش برود، باید بنگاه را تعطیل كنیم.

در منطقه مشیریه یك مشاور املاك از افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت‌ها خبر می‌دهد و اضافه می‌كند: اجاره بها نیز بسیار بالا رفته است چراكه مترو این منطقه در حال احداث است و روی قیمت‌ها تاثیر گذاشته است. به گفته او از هر 15 نفر یك نفر اقدام به خرید می‌كند.

در محدوده اقدسیه نیز یك مشاور املاك با بیان اینكه در فصل تابستان تمایل برای نقل و انتقال ملك بیشتر است، تصریح می‌كند: مالكان بر حسب نیاز اقدام به فروش می كنند و تعداد متقاضیان نیز نسبت به سال گذشته تا حدودی بهتر شده است.

در منطقه نیاوران نیز یك مشاور املاك با بیان این‌كه بازار در حال تكان خوردن و قیمت‌ها در حال بالا رفتن است، می‌گوید: رشد اجاره بها در سال جدید چشمگیر بوده است.

در محدوده شهرآرا نیز یك مشاور املاك از افزایش قیمت ملك خبر می‌دهد. در محدوده آزادی نیز یك مشاور با بیان این‌كه قیمت‌ها رو به افزایش است می‌گوید: بازار اجاره گرم تر از خرید و فروش است.

به هر حال بررسی در بازار مسكن نشان می‌دهد كه دست‌اندركاران این بازار بر افزایش قیمت تاكید دارند. اما مهمتر از خرید و فروش، بازار اجاره است. شاید اگر اجاره‌ها بالا نرود بتوان بر اجاره‌نشینی و خوش نشینی تاكید كرد. مشاوران املاك در مناطق مختلف در حالی بر افزایش نرخ اجاه تاكید می‌كنند كه مصطفی قلی خسروی -رییس اتحادیه كشوری مشاوران املاك - چندی پیش اعلام كرد: اگر جو آرامی وجود داشت، قیمت‌ها بالا نمی‌رفت، اما در شرایطی كه شاخص تورم اعلام می‌شود، نمی‌توان انتظار داشت قیمت مسكن بالا نرود.

بارها اعلام شده كه مسكن موضوعی فرابخشی است اما مسوولیت این مشكل فرا بخشی فعلا برعهده وزارت مسكن و شهرسازی است. اگرچه باید قبول كرد كه طرح مسكن مهر طی دو سال گذشته از پیشرفت چشمگیری برخوردار شده است اما این‌را هم باید قبول كنیم كه این طرح پاسخگوی نیاز دهك متوسط و پایتخت نشین‌ها و ساكنان كلان‌شهرها نیست.

بنابراین انتظار می‌رود نسبت به بهبود شرایط اجاره نشینان، ازجمله با افزایش جنبه‌های نظارتی، اقدام شود تا مستاجران كمتر با پاسخ‌های تحقیرآمیز مشاوران املاكی روبه‌رو شوند كه شاید خود یك دلیل مؤثر در شكل‌گیری نرخ‌های جدید باشند.

خلاصه این‌كه زنگ خطر بروز احتمالی سونامی افزایش قیمت‌ها در بخش مسكن زده شده ‌است و به نظر می‌رسد همان عده‌ای كه به گفته وزیر مسكن بر طبل افزایش قیمت‌ها می‌كوبند، وارد بازار شده‌اند.
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: مشاورین املاک ،
دنبالک ها: نگاه نت: بزرگترین بانک اطلاعات املاک در ایران ،
ارسال شده در: مشاورین املاک ،
پنجشنبه 19 خرداد 1390 09:22 ب.ظ