تبلیغات
املاک نت:سایت مسکن یاب-رهن-اجاره-آپارتمان-خرید-فروش-خانه-ملك - مشاورین املاک و اجاره بها

بنگاه نت: بزرگترین بانک اطلاعات املاک در ایران

مشاورین املاک و اجاره بها

افزایش تقاضای اجاره مسکن، در پی نگرانی از افزایش اجاره بها

اقتصاد > مسکن  - شبکه خبر نوشت:

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران علت افزایش اجاره بهای مسکن را در تهران ورود زودهنگام بخشی از متقاضیان مسکن (که موعد اجاره آنها هنوز خاتمه نیافته است)، به بازار دانست.

در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دوم سیما،‌ ابولفضل صومعلو، معاون مسکن و امور ساختمان وزارت مسکن با اشاره به قرارداد یک میلیون و 580 هزار واحد مسکن مهر و بیش از 120 هزار واحد واگذار شده در سال گذشته و امسال گفت: تا آخر خرداد نزدیک به 100 هزار واحد دیگر از واحدهای مسکونی مهر آماده بهره برداری می شود.

وی افزود: مجموع برنامه وزارت مسکن و شهرسازی برای سال های 89 و 90 تهیه یک میلیون و 800 هزار واحد مسکن شهری به همراه ساخت در بافت فرسوده و همچنین 840 هزار مسکن روستایی پیش بینی شده است که مجموع آنها بیش از دو میلیون و 600 هزار می شود.

معاون وزیر مسکن معدل کیفیت ساخت مسکن مهر را براساس نظارت های انجام شده، 80 ذکر کرد و گفت: اگر در جایی نمره زیر متوسط به دست بیاید، برخورد لازم انجام می شود و نظام مهندسی باید پاسخگو باشد.

وی میزان وام برای ساخت مسکن مهر را 20 میلیون تومان برای غیرصنعتی سازی، 22 میلیون برای داشتن 3 عنوان از 5 عنوان صنعتی سازی و 25 میلیون برای صنعتی سازی ذکر کرد و افزود: ریز مشخصات مصالح ساختمانی که باید درجه یک و ایرانی باشند در تفاهم نامه های آمده است که با رعایت آن و نیز در نظر گرفتن 85 متر مساحت) شامل مشاعات با کمتر از 10 میلیون تومان آورده، متقاضیان بتوانند مسکن خود را تحویل بگیرند.

علی لطفی زاد، قائم مقام وزیر مسکن نیز در این گفتگو با ذکر پیشینه ثبت نام در مسکن مهر و شرایط آن گفت: در مجموع از 4 و نیم میلیون ثبت نام کننده اولیه، 973 هزار نفر باقی ماندند که بعد از آغاز طرح و گذشت زمان برای تدارک زمین های قابل واگذاری، از تعداد آنها ابتدا کاسته شد ولی با شروع جدی طرح، این میزان دوباره افزایش یافت.

وی افزود: در همه استان ها توفیق خوبی به دست آوردیم، و استان هایی مثل "چهارمحال بختیاری" به علت سردی هوا و محدودیت فصل کاری هست که مسکن مهر هنوز به بهره برداری نرسیده یا اجرای آن کند بوده ولی کندی به علت نبودن زمین یا ندادن تسهیلات وجود نداشته است.

لطفی زاد با اشاره به وعده وزیر مسکن در تحویل 6 ماهه مسکن مهر گفت: قراردادهای ساخت مسکن یک ساله بسته می شود و با توجه به پیش بینی نیاز به مسکن این قراردادها را منعقد می کنیم، از این رو اگر در جایی مثل استان سمنان متقاضیان تا سقف پیش بینی شده مراجعه کنند، در مدت 6 ماه به متقاضیان مسکن واگذار می شود و این به معنی ساخت 6 ماهه مسکن نیست.

وی در باره علت تاخیر در واگذاری ها افزود: در ابتدا زمین برای ساخت به تعاونی ها واگذار می شد که همه آنها از دانش و تخصص کافی برای این امر برخوردار نبودند، از این رو کار ساخت به عهده افراد متخصص گذاشته شد به این ترتیب که پیمانکار دارای مجوز روی زمینی که دولت تعیین کرده است، ساختمان را بسازد و وقتی از مرحله سفت کاری گذشت، کم کم تعاونی ها برای واگذاری به ایشان معرفی شوند.

لطفی زاده تصریح کرد: تاخیر در تعاونی ها به این دلیل به وجود آمده است ولی الان ما در شرایط خوبی به سر می بریم.

قائم مقام وزیر مسکن تفاوت قیمت ها را به ساخت بخشی از منازل مسکونی به وسیله تعاونی ها مرتبط کرد و گفت: تعاونی ها ملزم به رعایت مشخصات فنی تعیین شده نبودند از این رو ممکن است قیمت تمام شده آنها با هزینه تعیین شده فعلی متفاوت باشد.

وی در مورد افزایش اجاره بهای خانه ها هم گفت: قیمت زمین و مسکن که با اجرای مسکن مهر به کنترل کامل درآمده است و در مورد اجاره هم افزایش محدودی اعلام شده است، این در حالی است که آمار ساخت مسکن مهر که بخش عمده ای از آن در تابستان در اختیار مردم قرار خواهد گرفت موجب افزایش عرضه و کاهش تقاضا خواهد شد و از این راه میزان اجاره مهار می شود.

خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران هم علت افزایش تقاضای اجاره مسکن را ورود زودهنگام برخی متقاضیان به بازار ذکر کرد و گفت: کسانی هم که موعد قرار داد آنها شهریور یا در پاییز به پایان می رسد با نگرانی از این که ممکن است اجاره بها افزایش یابد،‌ وارد بازار شده و تقاضا را افزایش داده اند.

وی درباره افزایش مدت اجاره هم گفت: این امر در برخی خانه های لوکس در شمال شهر با قراردادهای دو ساله انجام شده است امری که موجب می شود هزینه نقاشی و چند ماه خالی ماندن خانه برای مالک صرفه جویی شود و ما امیدواریم چنین رویکردی به دیگر نقاط تسری پیدا کند.
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران ، افزایش اجاره بها ، تقاضای اجاره مسکن ،
دنبالک ها: بنگاه نت: بزرگترین بانک اطلاعات املاک در ایران ،
ارسال شده در: مشاورین املاک ، اجاره آپارتمان ،
پنجشنبه 19 خرداد 1390 09:43 ب.ظ